Jdi na obsah Jdi na menu
 


USS Enterprise (CV-6)

16. 12. 2007

 CV (americké označení pro letadlovou loď - Carrier Vessel)-6 byla spuštěna na vodu 12. května 1938. Na začátku prosince 1941 se vracela z Wake Islandu do Pearl Harboru, a tak "zmeškala" 'den, který bude žít v hanbě', přesto, že její výzvědná letadla objevila japonské útočné síly. A protože je letadlová loď velmi velká, pravděpodobně by neunikla osudu velké části lodí v Pearl Harboru.

Obrazek

 Poté co zmeškala Pearl Harbor, vypadalo to, že si chce Enterprise vše vynahradit tím, že se pouštěla do všech možných bojů. V březnu 42 se se svou skupinou plavila napříč Pacifikem a za sebou zanechávala stopu ze zničených japonských lodí, letadel a zařízení.

8. dubna 1942 se setkala s Hornetem, aby spustili památné bombardování Tokia. 25. dubna se vrátila do Pearl Harboru a 30. dubna vyplula vstříc bitvě v Korálovém moři. Ale stejně jako u Pearl Harboru připlula i sem až po bitvě.

Obrazek

 26. května začaly přípravy na připravovaný japonský útok na Midway. 28. května se plavila jako vlajková loď Rear Admirála Raymonda Spruance s příkazem udržet Midway a oslabit japonské loďstvo. 4. června 1942 zaútočily čtyři japonské letadlové lodě na Midway, aniž by očekávaly přítomnost amerických letadlových lodí. V následujících třech hodinách napadly letouny Hornetu japonské nosiče a v další půl hodině se do bitvy připojily i letouny z Enterprise a z Yorktownu. Během prvního dne bylo takřka rozhodnuto o výsledku čtyřdenní bitvy, která skončila vítězně pro američany. Americké síly zde ztratily letadlovou loď Yorktown (CV-5), torpédoborec Hammann a 113 letadel. Japonci utrpěli daleko těžší ztrátu čtyř nosičů (Akagi, Kaga, Soryu a Hiryu), jednoho křižníku a 272 letadel.

 15. července se Enterprise připojila ke skupině podporující obojživelný výsadek na Šalamounovy ostrovy provedený 8. srpna. Poté dva týdny bránila komunikační spoje na jihozápad od Šalamounových ostrovů. 24. srpna byly zachyceny japonské síly 200 mil od ostrova Guadalcanal a Enterprise vyslala svá letadla, aby je napadly. Jedna lehká japonská letadlová loď byla potopena a jednotky, které se měli vylodit na Guadalcanalu byly nuceny se stáhnout zpět. V této bitvě byla Enterprise nejvíce poškozenou lodí, dostala tři přímé zásahy a další čtyři byly příliš blízké. 74 členů posádky bylo zabito a 95 jich bylo zraněno. I přes tato poškození a ztráty se vrátila na Hawai za pomoci vlastních sil.

Obrazek

 Po opravách v Pearl Harboru se Enterprise znovu připojila k Hornetu v jižním Pacifiku. 26. října byla objevena další japonská skupina s letadlovými loděmi a začala bitva o Santa Cruzské ostrovy. Letouny z Enterprise zasáhly nepřátelské letadlové lodě, bitevní lodě a křižníky a sama při tom utrpěla další těžké ztráty. Byla dvakrát zasažena bombami, čtyřicet mužů bylo zabito a sedmdesát pět jich bylo zraněno. Přeze všechno pokračovala v boji a převzala také mnoho letadel z Hornetu, která zůstala opuštěna. Spojené státy ztratily Hornet a jeden torpédoborec, zatím co japonci jen jeden lehký křižník. I tak byla tato bitva taktickým vítězstvím pro američany, protože další bitva o Guadalcanal byla zpožděna.

 30. října připlula Enterprise do Noumey v Nové Caledonii kvůli opravám. Japonský vpád na Šalomounovy ostrovy si však vyžádal její přítomnost a tak vyplula již 11. listopadu ještě s opraváři na palubě. 13. listopadu její letouny zneškodnili bitevní loď, která byla později potopena a o den později pomohla zničit těžký křižník. Když 15. listopadu skončila bitva o Guadalcanal, měla Enterprise alespoň částečnou účast na zničení 16ti lodí a na poškození dalších 8. následující den se vydala zpět do Noumey k dokončení oprav.

Obrazek

 Od 4. prosince do 28. ledna 1943 podstoupila posádka Enterprise trénink okolo Espiritu Santo, v New Hebrides, odkud odplula opět k Šalamounovým ostrovům. 30. ledna se letadla Enterprise zúčastnila bitvy o Rennelské ostrovy, kde zničila většinu útočících japonských bombardérů. I přes tyto jejich zásluhy byla však potopena USS Chicago. Po bitvě se Enterprise vrátila zpět k Espiritu Santo, kde operovala následující tři měsíce.

 Poté se přesunula do Pearl Harboru, kdy ji Admirál Nimitz (po kterém byla později pojmenovaná třída letadlových lodí stejně jako USS Nimitz CVN 68) ocenil vyznamenáním "Presidental Unit Citation". Enterprise byla první letadlovou lodí, která toto vyznamenání získala. 20. července odplula od Puget Sound Navy Yard na tolik potřebnou a zaslouženou generální opravu.

 Uprostřed listopadu se Enterprise vrátila zpět do akce. mezi 19. a 21. listopadem poskytovala leteckou podporu pro námořní výsadek na Makinských ostrovech. Poté se její letouny jako první zúčastnily noční námořní operace s letadlovými loděmi, když zastavily útok bombardérů směřovaný na skupinu č. 50.2. To bylo 26. listopadu.

Obrazek

 Poté byla Enterprise poslána zmírnit odpor na Maršalových ostrovech a podpořit výsadek na Carolineských ostrovech mezi 29. lednem a 3. únorem 1944. Následně dostala za úkol zaútočit na japonskou námořní základnu v Truku na ostrovech Caroline. Tímto útokem se Enterprise opět zapsala do historie, protože vyslala první nočním radarem naváděný útok bombardérů z americké letadlové lodi. Jejich 12 bombardérů si připsalo téměř třetinu z 200000 brt lodí potopených tímto útokem.

 Enterprise poté několikrát zaútočila na Jaluitský atol, než se vrátila na Espiritu Santo. Odtud vyplula 1. března , aby podpořila výsadek na ostrov Emirau ve dnech 19. až 25. března. Poté se Enterprise připojila ke skupině lodí, která dvanáct dní obléhala ostrovy Yap, Ulithi, Woleai a Palau. 14. dubna se vydala podpořit výsadek na Novou Guineu a následně 29. a 30. dubna opět zaútočila na námořní základnu v Truku.

 V den D (6. června 1944) plula Enterprise se svým doprovodem zaútočit na ostrovy Mariana. Od 11. do 14. června zasáhla Saipan, Rota a Guam. Poté její piloti podporovali výsadek na Saipan (15. června) a kryli vojáky po dva dny. Poté se Enterprise a její skupina musela utkat s japonskou skupinou, která byla vyslána jako odpověď na invazi na Saipan. 19. června se po 8 hodin utkávali piloti obou stran. Byla to největší bitva letadlových lodí v historii. Na konci dne již bylo rozhodnuto o budoucím vítězi a vítězství samotné bylo získáno o den později. S pomocí amerických ponorek byly potopeny tři japonské letadlové lodě (Shokau, Taiho a Hiyo) a bylo ztraceno 426 letadel. Z této rány se již japonské námořní letectvo nevzpamatovalo.

Obrazek

 Po bitvě o Filipínské moře pokračovala Enterprise i se svým doprovodem v podpoře akcí na Saipanu a to až do července. Poté odplula do Pearl Harboru na měsíční odpočinek a opravy. Do akce se Enterprise vrátila 24. srpna. Mezi 31. srpnem a 2. září zaútočila Enterprise se svým novým doprovodem na ostrovy Volcano a Bonin a od 6. do 8. září podnikly další útoky na Yap, Ulithi a Palaus.

 7. října se Enterprise připojila ke skupině č. 38 a zamířila na sever. Od 10. do 20. října útočili její piloti na Okinawu, Formosu a Filipíny, kde ničili letiště, pozemní instalace i loďstvo a připravili tak útok na Leyte. Po podpoře tohoto útoku 20. října se měla Enterprise vrátit do Ulithi pro zásoby, ale blížící se japonská flotila ji donutila připojit se k bitvě o Leytský záliv. Po třídenní bitvě zůstala Enterprise až do konce měsíce jako patrola, než se konečně dostala do Ulithi. V listopadu zasáhly její letouny Manilu a ostrov Yap. Poté se 6. prosince vrátila do Pearl Harboru.

 24. prosince zamířila Enterprise opět k Filipínám s posádkou pilotů speciálně vycvičených pro noční akce z letadlových lodí. V lednu 1945 brázdila Čínské moře a vody na sever od Luzonu, kde útočila na pozemní a námořní cíle od Formosy po Indočínu. Po následující krátké přestávce v Ulithi se Enterprise připojila ke skupině 58.5 a poskytovala podporu skupinám bombardujícím Tokio. 19. února podpořila výsadek na Iwo Jimu, kterému poskytovala podporu až do 9. března. Poté se vrátila do Ulithi. Při těchto akcích byla letadla z Enterprise ve vzduchu nepřetržitě po 174 hodin.

Obrazek

 Po opuštění Ulithi pokračovala Enterprise v nočních útocích na japonské ostrovy Kyushu a Honshu a na námořní jednotky v Japonském moři.

 Po zásahu japonskou bombou se 18. března vrátila Enterprise do Ulithi na opravy. Do akce se vrátila 5. dubna a podporovala akce na Okinawě až do 11. dubna, kdy byla zasažena pilotem kamikaze, který zabil 14 mužů a 34 jich zranil. Na opravy se vydala do námořní základny v Puget Sound, kam dorazila 7. června 1945.

 Po oslavách převezla Enterprise více než tisíc vojáků domů z Pearl Harboru a 17. října připlula do New Yorku. a po úpravách sloužících ke zvýšení úložné kapacity se Enterprise podílela na operaci Magic Carpet, která dostala více než 10 tisíc amerických vojáků domů.

Obrazek

18. ledna 1946 vplula Enterprise do námořních doků v New Yorku, aby byla vyřazena. Stažena ze služby byla 17. února 1947. 1. července 1958 byla USS Enterprise CV-6 prodána do šrotu (potupný konec).

 Enterprise potopila 72 lodí a zničila více než 900 letadel. Ze čtrnácti japonských letadlových lodí sloužících v Pacifiku se Enterprise utkala s dvanácti z nich. Dvě z nich potopila sama (Akagi a Kaga) a podílela se na potopení třetího (Hiryu) společně s Yorktownem. Japonci se ji pokusili potopit sedmkrát, vždy však bezúspěšně.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Favourable Blood Pressure associated with older people

(ASuigueMes, 26. 7. 2018 12:17)

Poids est comment dur votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur determination pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent prendre offre sang loin de votre coeur. Chaque culture votre coeur bat, il pompe le sang tout au long vos arteres a la prendre facilement de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/cialis-5mg-pas-cher-paris/

kamikaze

(vojta, 3. 4. 2011 17:31)

Kamikaze bili sebe vražena letadla a znícili enterprise na vždy

Re: kamikaze

(jan, 31. 12. 2012 11:30)

ne

jamato

(filip kocarik, 2. 11. 2012 20:10)

jamato byla vjetnamska nej vetsi bitevni lod na svetě.byla potopena nekolika americkimi bombarderi.jamato nesla velikanskou orchideji ktera mele delku 2 metru.dustojnici na lodi jamato nekdy nevedeli jak je jamato doopravdy dlouha.jamatobylasilna lod ale itak byla potopena.

Napadená entrprise

(filip kočařík, 2. 11. 2012 19:59)

Entrprise byla napadena 3 .500kg bombami které spadli do zadní časti lodi.entrprise vsak včas doplula do přátelských vod.Entrprise byla užasná bitevni lod ktera byla OBDIVOvana.

bitva v lejtskem zalivu

(vojta, 3. 4. 2011 17:40)

v lejtskem zalivu apřiklad leksinktn aleod uss kebot entrprise znicli bitevni lod musaši

midvaj

(vojta, 3. 4. 2011 17:37)

u ostrova midvaj americke letadlove lode znícili letadlove lode akgi soriu hiriu akaga japonske lode este dřiv z hiriu znicili lod jorktaun

krvave ostrovi santa crus

(vojta, 3. 4. 2011 17:33)

u ostrovu santa crus bila zníčena letadlovou lod hornet

Vyrok

(Rkvík, 20. 12. 2009 11:38)

Rozhodne toho dokazala vic nez ten pitomy modilek
ze Star treku

letadlová lodˇ enterprise

(radek, 8. 5. 2009 16:18)

nejlepší lodˇ druhé světové války